|  English

|   عربی

صفحه اصلی
ورود/عضویت/پنل کاربری
اطلاعات تماس
ارسال پیام
نقشه
شرکت پالایش نفت اصفهان

چهل‌ و یک سال از عمر شرکت پالایش نفت اصفهان گذشت
تولیدات شرکت (۳۰ نوع فرآورده نفتی)
بنزین/ نفت سفید/ نفت گاز/ نفت کوره/ گاز مایع/ روغن خام/ حلال‌های ویژه/ گوگرد/ انواع سوخت هواپیما/ و سایر فرآورده‌های نفتی
عرضه فرآورده‌های ویژه در بورس کالای ایران
هم‌اکنون فرآورده‌های آیزوریسایکل، وکیوم باتوم،  لوبکات سنگین، گوگرد، انواع حلال‌ها به‌صورت مستمر در تالار بورس کالای ایران عرضه می‌گردند.
رشد کمی و کیفی تولیدات
از ابتدای  یک اردیبهشت سال ۹۷، کل  بنزین تولیدی پالایشگاه اصفهان که حدود ۱۲ میلیون لیتر می‌باشد، یورو ۵ است و از ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل تولیدی پالایشگاه حدود ۴ میلیون لیتر  یورو ۵ است که انشا…  از سال آینده با راه‌اندازی واحد تصفیه گازوئیل، تولید این محصول به‌طور کامل،  یورو ۵ خواهد شد.
فضای سبز پالایشگاه اصفهان بیش از استاندارد  است
        پالایشگاه اصفهان ۵/۱۱۴ هکتار از ۳۴۰ هکتار وسعت خود را به فضای سبز اختصاص داده، این در حالی است که استاندارد فضای سبز برای پالایشگاه‌ها ۲۰ درصد مساحت کل آن‌ها تعیین‌شده، ۳۶ درصد این شرکت به فضای سبز اختصاص داده‌شده است.
بخش خودکفایی: ۸۰% تجهیزات پالایشگاه اصفهان بومی شده است
در راستای مقابله با انحصارطلبی و تحریم زدایی دشمنان ایران اسلامی،  در ۲۰سال گذشته این شرکت به دست توانمند کارشناسان خود توانسته است تجهیزات مهم و ارزشمندی را به‌صورت بومی درآورد و امید است در سال‌های آتی تمام تجهیزات پالایشگاه اصفهان در داخل تولید گردد تا ضمن کاهش مصارف ارزی ، ‌وابستگی به خارج از کشور را به صفر برساند.
افزایش سرمایه شرکت پالایش نفت اصفهان از ۵۱هزار میلیارد ریال به ۷۶ هزار  میلیارد ریال
در  جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان (سهامی عام) روز سه‌شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۰۰۰ر۵۱میلیارد ریال به مبلغ ۰۰۰ر۷۶ میلیارد ریال (معادل ۴۹درصد) از محل سود انباشته و اندوخته طرح و توسعه و از طریق صدور سهام جدید مورد تصویب قرار گرفت.
پروژه تصفیه گازوئیل شرکت پالایش نفت اصفهان در حال انجام است و  سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد
با پایان یافتن پروژه تصفیه گازوئیل، تمام ۲۰ میلیون لیتر گازوئیل تولیدی شپنا، مطابق با استاندارد بین‌المللی یورو ۵ خواهد شد.
 این طرح در حال نهائی شدن مراحل نصب و پیش راه‌اندازی است، هدف از اجرای آن  بهبود فرآیندهای عملیاتی و افزایش کیفیت سوخت‌های تولیدی و حذف ترکیبات سولفور از دیزل تولیدی و تصفیه گازوئیل است. با بهره‌برداری رسمی از طرح، ترکیبات گوگردی محصول، از ۱۰ هزار به ۱۰PPM، کاهش می‌یابد. این  طرح با هزینه‌ای معادل ۴۹۵ میلیون یورو و ۳۱۹۱ میلیارد تومان احداث می‌شود.
پروژه گوگردزدایی از ته‌مانده برج‌های تقطیر در حال اجراست
 پروژه گوگردزدایی از ته‌مانده برج‌های تقطیر (RHU) از دیگر طرح‌هایی است که باهدف گوگردزدایی از ته‌مانده برج‌های تقطیر شرکت پالایش نفت اصفهان در حال انجام است و انشا ا… در سال ۱۴۰۳ به پایان می‌رسد. پیش‌بینی هزینه انجام این پروژه حدود ۶۰۰ میلیون یورو است
واحدهای تقطیر و گاز مایع شماره ۳ راه‌اندازی شده است
 در سال گذشته باهدف کاهش تنگناهای عملیاتی و کاهش بار ترافیکی خوراک نفت خام در واحدهای تقطیر راه‌اندازی شد. هزینه این پروژه  ۴۰ میلیون یورو و ۴۱۵ میلیارد تومان است.
  فعالیت شرکت در شرایط مطلوب
آنچه برای شرکت پالایش نفت اصفهان اهمیت دارد نداشتن حادثه در شرکت است که خوشبختانه در سال ۹۸ و ۹۹ هیچ‌گونه حادثه ناتوان‌کننده‌ای نداشته‌ایم و این‌یکی از مزیت‌های بزرگ شرکت در این سالهاست.
تولید حلال پنتان با خلوص بالای ۹۹% و عاری از هرگونه آلاینده زیست‌محیطی
برای نخستین بار شرکت پالایش نفت اصفهان موفق به تولید حلال پنتان با خلوص بالای ۹۹% و با ظرفیت ۱۰۰۰ بشکه در روز شده است. با تولید این محصول که به‌عنوان محصولی سبز شناخته می‌شود، علاوه بر رفع نیازهای کشور، امکان صادرات آن به خارج از کشور نیز وجود دارد.
 پنتان تولیدی پالایشگاه اصفهان  عاری از ترکیبات آروماتیکی، الفینی و گوگردی و  محصولی سبز و دوستدار محیط‌زیست است. خلوص پنتان در این محصول بیش از ۹۹% خواهد بود و نسبت نرمال پنتان به ایزو پنتان در این محصول مطابق با استانداردهای روز دنیا است و با توجه به قابلیت هائی که در فرایند تولید این محصول وجود دارد، نسبت ترکیبات ایزو پنتان به نرمال پنتان متناسب با نیاز همه صنایع، قابل تنظیم است.
تولید موفقیت آمیز دو محصول جدید زیست‌ محیطی دیگر  در  شرکت پالایش نفت اصفهان
(حلال AW-406++  و حلال نرمال هگزان)
دو طرح جدید تولید نرمال هگزان و  AW-406++  با ظرفیت تولید ۱۰۰۰ بشکه در روز در پالایشگاه اصفهان به بهره برداری رسید.
نرمال هگزان تولیدشده در پالایشگاه اصفهان عاری از هرگونه ترکیبات گوگردی و آروماتیکی است و به همین دلیل نیازی به فراورش و تصفیه‌های ثانویه ندارد. این محصول که یک محصول سبز و دوستدار محیط‌زیست محسوب می‌شود، تأثیرات بسیار مثبتی در راستای حفظ و نگاهداشت محیط‌زیست دارد.
اجرای پروژه خط انتقال ۲۳۰ کیلوولت و پست فشار قوی  ۳۳/۲۳۰ کیلوولت اختصاصی
شرکت پالایش نفت اصفهان به‌منظور تأمین برق واحدهای عملیاتی پالایشگاه به‌صورت پیوسته و پایدار باقابلیت اطمینان بالا و ایمن از شبکه برق سراسر، اقدام به خریدMW60 دیماند از شرکت برق منطقه‌ای اصفهان نموده است.
پروژه ملی تصفیه پساب و استفاده صنعتی از فاضلاب شهری
نخستین پروژه ملی زیست‌محیطی تصفیه و استفاده صنعتی از فاضلاب شهری در شرکت پالایش نفت اصفهان با رویکرد کاهش مصرف منابع آب شرب با ظرفیت ۷۵۰ مترمکعب در ساعت راه‌اندازی شد.
در این پروژه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، انتقال و تصفیه پساب شاهین‌شهر با همکاری دو شرکت داخلی در سه مرحله ساخت ایستگاه پمپاژ پساب در محل تصفیه‌خانه، احداث خط انتقال پساب به پالایشگاه و ساخت تصفیه‌خانه در محل این شرکت انجام‌گرفته است، این پروژه در مدت ۲۴ ماه و با هزینه بالغ‌بر ۱۰۰ میلیارد تومان در محل شرکت پالایش نفت اصفهان احداث شد.
احداث  سکوهای بارگیری فرآورده‌های ویژه
شرکت پالایش نفت اصفهان به‌منظور بارگیری فرآورده‌های ویژه خود، ۱۸ سکوی بارگیری باهدف بارگیری محصولاتی همچون لوب کات، آیزوریسایکل، انواع حلال‌ها و وکیوم باتوم (ته‌مانده برج خلأ) طراحی و در مساحت ۱٫۵ هکتار با هزینه‌ای بالغ‌بر ۶۰ میلیارد تومان احداث کرده است.
احداث ایستگاه تقلیل فشار گاز طبیعی طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی  پالایشگاه اصفهان
باهدف تأمین گاز طبیعی طرح بهبود فرآیند و بهینه‌سازی پالایشگاه اصفهان ، پروژه ایستگاه تقلیل فشار گاز طبیعی(Gas Reducing Station) به صورت EPC احداث شد. طرح ایستگاه تقلیل فشار گاز (Gas Reducing Station) با ظرفیت ۳۰۰,۰۰۰ استاندارد مترمکعب بر ساعت به همراه یک RUN(خط) با ظرفیت ۱۵۰,۰۰۰ استاندارد مترمکعب به‌صورت یدکی است.
صادرات حلال ۴۰۲ شرکت پالایش نفت اصفهان  به خارج از کشور
محموله صادراتی «حلال ۴۰۲ » از طریق  بورس انرژی،  به خارج از کشور صادر شد.  شرکت پالایش نفت اصفهان به‌عنوان اولین شرکت پالایشی محسوب می‌شود که با واگذاری به بخش خصوصی، در دی‌ماه سال ۱۳۸۹ اقدام به عرضه محصولات خود در بورس کالا کرد. در حال حاضر شرکت پالایش نفت اصفهان محصولات خود همچون وکیوم باتوم،گوگرد و لوب کات را در بورس کالا و آیزوریسایکل و انواع حلال‌های تولیدی را در بورس انرژی به فروش می‌رساند.
نصب تجهیز اکونومایزر در کانال دو خروجی دیگ بخار شماره ۲ شرکت پالایش نفت اصفهان
تجهیز اکونامایزر (Economizer) به‌منظور استفاده بهینه از انرژی و افزایش راندمان دیگ بخارها در مسیر گازهای داغ خروجی آن‌ها و قبل از دودکش نصب‌ شد. درنتیجه انجام این کار بخشی از انرژی تلف‌شده حاصل از احتراق دیگ بخارها که از طریق دودکش به محیط اطراف وارد می‌شود، در تجهیز اکونومایزر با آب ورودی دیگ بخار تبادل حرارت می‌کند. با این عمل دمای گاز خروجی از دیگ بخار کاهش‌یافته و هم‌زمان دمای آب ورودی به دیگ بخار افزایش می‌یابد.
عملیات اجرایی خط انتقال آبرسانی درچه به پالایشگاه اصفهان آغاز شد
از ابتدای دی‌ماه سال جاری، عملیات اجرای خط انتقال آب از آب‌رسانی درچه به شرکت پالایش نفت اصفهان شروع شد.   هدف از پروژه آب‌رسانی ایجاد ۱۱ کیلومتر خط انتقال به‌منظور ایجاد پتانسیل ظرفیت انتقال آب به میزان ۵۵۰ لیتر در ثانیه است.  هزینه پیش‌بینی پروژه  ۱۰۰۰ میلیارد ریال اعلام‌شده است.
تعویض کامل تیوب های قسمت تشعشع کوره واحد کاهش گرانروی شرکت پالایش نفت اصفهان
 برای نخستین بار در صنعت پالایش نفت، کارشناسان شرکت پالایش نفت اصفهان موفق شدند تیوب‌های کوره واحد کاهش گرانروی شماره ۲ را که برخلاف سایر کوره‌ها دارای ۱۰۰% اتصالات خاص (Expand) است، با صرف ۵۲ هزار نفر ساعت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به‌طور کامل تعویض نمایند.
اجرای مسئولیت‌های اجتماعی در شرکت
 مسئولیت‌های اجتماعی شرکت پالایش نفت اصفهان با مأموریت سازمان گره‌خورده و درهم‌آمیخته است. پالایشگاه اصفهان به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و استراتژیک ترین صنایع کشور، وظیفه دارد به‌عنوان یک مسئولیت اجتماعی، سوخت مورد نیاز جامعه و مردم را باکیفیت‌های استاندارد تهیه نماید.
 استخدام بیش از ۴۰۰ نفر در شرکت پالایش نفت اصفهان
این  شرکت در سال جاری  از طریق چاپ  اطلاعیه در روزنامه‌ها و درج در سایت طی گذراندن مرحله آزمون کتبی  و مصاحبه  مبادرت به استخدام بیش از ۴۰۰ نفر نموده است. این افراد در  بخش مهندسی، تعمیرات  و آتش‌نشانی جذب‌شده‌اند.
به‌غیراز این شرکت پالایش نفت اصفهان، همواره خود را در مقابل مصائب و مشکلات اجتماعی مردم مسئول می‌داند و در راستای همین مسئولیت‌های خطیر اجتماعی و مدنی اقدامات زیادی انجام داده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
پیوستن به کاروان همدلی و  مواسات و  اهداء  ۱۵۰۰ دستگاه تبلت به دانش آموزان نیازمند تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) استان اصفهان، ، به اداره بهزیستی استان، کمک ۳۰۰ میلیونی به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد آزادی زندانیان (اصفهان)، کمک  میلیاردی به سیل‌زدگان ایام نوروز سال‌های گذشته، کمک میلیاردی  به زلزله‌زدگان کرمانشاه و بازسازی دو باب مدرسه در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، کمک به تکمیل پروژه کلینیک فرهنگیان (پایگاه سلامت) شاهین‌شهر، کمک به پروژه‌های عمرانی استان اصفهان (خمینی‌شهر و …)، مشارکت در پروژه‌های شاهین‌شهر اصفهان (تکمیل ورزشگاه) و…  از سال گذشته نیز با توجه به شیوع ویروس کرونا این شرکت فعالیت‌های زیر را انجام داده و می‌دهد: – کمک مالی ۹ میلیارد تومانی به  شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان – تولید و توزیع بیش از ۳۰۰ هزار لیتر ماده ضدعفونی‌کننده برای سازمان‌ها وادارات متقاضی اصفهان و…
 پروژه‌های زیست‌محیطی شرکت پالایش نفت اصفهان
مدیریت پسماند:
۱٫ مدیریت ضایعات و  پسماندهای عادی ، صنعتی و ویژه
۲٫ انتقال، نگهداری و مدیریت لجن‌ها و خاک‌های آلوده به مواد نفتی در سایت مخصوص
۳٫ استفاده از لجن‌ها و خاک‌های آلوده به مواد نفتی در کارخانه سیمان اردستان
۴٫ لایروبی مخازن نفت خام به روش N.E.S به‌منظور کاهش لجن حاصل از لایروبی بروش سنتی
۵٫ نصب سیستم سرمایشی (سردخانه) جهت نگهداری موقت و پیشگیری از فساد زباله و پسماند تر
۶٫ پروژه تفکیک عایق‌های حرارتی مستعمل بر اساس آنالیز دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران
۷٫ استقرار و بهره‌گیری از سیستم مکانیزه اتوماسیون اداری جهت کاهش مصرف کاغذ در شرکت
مدیریت پساب:
۸٫ تصفیه و بازگردانی ۳۲۰ مترمکعب در ساعت پساب ارسالی از واحدهای عملیاتی در تصفیه‌خانه صنعتی
۹٫ تصفیه و بازگردانی ۴۰۰ مترمکعب در ساعت پساب تصفیه‌خانه صنعتی،  بویلرها و برج‌های خنک‌کننده در واحد اسمز معکوس (RO)
۱۰٫ تصفیه ۴۰ مترمکعب در ساعت فاضلاب بهداشتی و استفاده جهت آبیاری فضای سبز
۱۱٫ بهینه‌سازی واحد بازیافت آب توسط نصب سیستم کلاریفایر ، RO و UF
۱۲٫ استفاده از دستگاه UV جهت گندزدایی فاضلاب بهداشتی
۱۳٫ بهره‌برداری از  واحد جدید RO5 جهت استفاده از پساب واحد RO
۱۴٫ بهره‌برداری از پروژه تصفیه‌خانه پساب شاهین‌شهر (استفاده از آب خاکستری) با ظرفیت تقریبی ۷۵۰ مترمکعب در ساعت جهت استفاده در مصارف صنعتی
۱۵٫ عقد قرارداد با شرکت‌های معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست جهت پایش آلاینده‌های آب
۱۶٫ نصب سیستم‌های الکترونیکی کنترل و کاهش مصرف آب (بیش از یک‌صد عدد شیر دارای سنسور)
۱۷٫ حذف روش آبیاری غرقابی و جایگزین نمودن آبیاری تحت‌فشار و آبیاری قطره‌ای
۱۸٫ پروژه خرید دستگاه پایش آنلاین پارامترهای فاضلاب بهداشتی (آنالایزر پساب) جهت اندازه‌گیری و ارسال آنلاین اطلاعات به سازمان حفاظت محیط‌زیست.
کنترل آلودگی هوا:
۱۹٫ تولید سوخت مطابق با استاندارد Euro 4  (به میزان تقریبی روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یور ۵ و ۴ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵) و ارائه به شرکت پخش فرآورده‌های نفتی جهت توزیع در سطح کشور
۲۰٫ احداث و بهره‌برداری از واحدهای تقطیر ۳ و گاز مایع ۳ به‌منظور رفع تنگناهای عملیاتی و تولید محصولات میانی و نهایی باکیفیت مرغوب‌تر
۲۱٫ پروژه نصب آنالایزرهای آنلاین بر روی خروجی دودکش¬ها بر اساس توافق با اداره کل محیط‌زیست استان و ارسال آنلاین اطلاعات تحت سامانه وب.
۲۲٫ گازسوز نمودن کوره‌ها با خرید مشعل‌های جدید Enviromix  و جلوگیری از انتشار روزانه حدود ۵۵ تن گوگرد
۲۳٫ جایگزینی گازهای دوستدار لایه ازن با هالون ها و فرئون های مخرب لایه ازون در سیستم‌های اطفاء حریق و سیستم‌های سرمایشی
۲۴٫ پروژه خرید ۵ دستگاه پایش آنلاین VOC (BTEX) جهت اندازه‌گیری و ارسال آنلاین اطلاعات به سازمان حفاظت محیط‌زیست.
۲۵٫ جایگزینی ماشین‌آلات جدید به‌جای ماشین‌آلات فرسوده با خرید ده دستگاه جرثقیل از کشور آلمان
۲۶٫ بهینه‌سازی سوخت کوره‌های شرکت (استفاده از سوخت گاز و تنظیم هوای اضافی کوره‌ها)
۲۷٫ عقد قرارداد با شرکت‌های معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست جهت پایش آلاینده‌های هوا
۲۸٫ نصب فلر سوم و چهارم جهت پیشگیری از احتراق ناقص در دو فلر موجود در مواقع اضطراری
۲۹٫ دبل سیل نمودن سقف شناور مخازن باهدف کاهش بخارات نفتی متصاعد شده به هوا
۳۰٫ استمرار بهره‌برداری از مبدل حرارتی Packinox در واحدهای تبدیل کاتالیستی
۳۱٫ نصب سل‌های خورشیدی به‌منظور کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی
۳۲٫ استفاده از دوچرخه جهت جابه‌جائی کارکنان در سطح شرکت
۳۳٫ نگهداشت فضای سبز به وسعت ۵/۱۱۴ هکتار جهت پالایش آلاینده‌های هوا
۳۴٫ نصب سل‌های خورشیدی در منازل سازمانی
۳۵٫ بهره‌برداری از پروژه گرانوله سازی گوگرد جامد تولیدی (SSU)
پروژه‌های زیست‌محیطی کلان:
۳۶٫ تولید بنزین مطابق با استاندارد Euro V در مجتمع  بنزین سازی
۳۷٫ طرح بهبود فرآیند باهدف تولید سوخت مطابق با استانداردهای روز دنیا (Euro IV , Euro V , Euro VI)
۳۸٫ پروژه احداث مسیر راه‌آهن و اتصال به شبکه ریلی سراسری کشور جهت ارسال محصولات و کاهش تردد تانکرهای حمل‌ونقل
۳۹٫ پروژه احداث واحد HERO (High Efficient Reverse Osmosis) جهت افزایش بازدهی و راندمان واحد بازیافت
۴۰٫ پروژه احداث واحد ZLD (Zero Liquid Discharge) جهت بازیابی و استفاده کامل از پساب تولیدی واحد RO
کنترل آلودگی خاک و آب‌های زیرزمینی:
۴۱٫ استفاده از فناوری زیست پالایی و گیاه‌پالایی جهت حذف آلودگی نفتی خاک
۴۲٫ بررسی نشت فرآورده‌های نفتی با همکاری شرکت‌های مشاور  JCCP  و طوبی تاک و مشارکت شرکت‌های پخش فرآورده‌های نفتی و خطوط لوله و مخابرات منطقه اصفهان.
۴۳٫ عقد قرارداد با شرکت‌های معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست جهت پایش آلاینده‌های آب
۴۴٫ پاک‌سازی سفره‌های آب زیرزمینی بروش استحصال پلوم¬های آلودگی
۴۵٫ اندازه‌گیری گازهای آلی فرار در خاک به‌منظور حصول اطمینان از عدم نشت مواد به خاک