|  English

|   عربی

صفحه اصلی
ورود/عضویت/پنل کاربری
اطلاعات تماس
ارسال پیام
نقشه
شرکت پالایش نفت اصفهان

معاون اقتصادی و بازرگانی و عضو هیئت‌مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان گفت: رویکرد و چشم‌انداز پالایشگاه این استان تبدیل‌شدن به پترو پالایش و هلدینگ بزرگ در این بخش است.
مهدی صرامی فروشانی افزود: پالایشگاه اصفهان گام نخست خود در این رویکرد را با خریدن سهام پتروشیمی اصفهان برداشته، زیرا می‌تواند با تعامل و هم‌افزایی زنجیره تولید را اقتصادی‌تر کند.
وی بابیان اینکه پالایشگاه اصفهان صد درصد خوراک پتروشیمی این استان را تأمین می‌کند، اظهار داشت: با تبدیل‌شدن پالایشگاه به پترو پالایش و سرمایه‌گذاری در صنایع پایین‌دستی که وابستگی به پالایشگاه دارند، نیاز سایر صنایع تأمین می‌شود.
صرامی اظهار داشت: پالایشگاه اصفهان در دوران کرونا، ثبات خوراک داشت و با ظرفیت کامل خود کارکرد.
وی با تأکید بر اینکه پالایشگاه اصفهان حدود ۲۵ درصد سوخت مایع کشور را باوجود محدودیت‌ها تأمین می‌کند، گفت: این شرکت روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ که پاک‌ترین سوخت است را در کشور تولید و سوخت ۱۶ استان را تأمین می‌کند.
عضو هیئت‌مدیره پالایشگاه اصفهان با اشاره به اینکه آمار و فرایند تولید در این شرکت رو به بهبود است، اضافه کرد: ۲ محصول جدید این شرکت شامل ” نرمال هگزان” و” پنتان ” ارزآوری خوبی به همراه خواهد داشت و مقدمات بازاریابی آن در حال انجام است.
صرامی تصریح کرد: رشد سودآوری در پالایشگاه اصفهان در سال جاری باوجود محدودیت‌های بازار انرژی در دوران کرونا، بهتر از پارسال است.
معاون اقتصادی و بازرگانی پالایشگاه اصفهان بابیان اینکه باوجود تحریم‌ها، طرح بنزین سازی در سال ۹۴ بهره‌برداری شد و واحد تقطیر سه که یک اَبَر طرح است سال گذشته در مدار بهره‌برداری قرار گرفت، تأکید کرد: طرح‌های بزرگ این شرکت رو به تکمیل است.
وی بابیان اینکه طرح بزرگ تصفیه گازوئیل (سوخت دیزل) با بودجه ۷۰۰ میلیون یورویی در مراحل پایانی قرار دارد، خاطرنشان کرد: این طرح در مرحله نصب تجهیزات است و عمده قطعات موردنیاز آن واردشده و مانعی در نصب و راه‌اندازی آن وجود ندارد.
صرامی به آثار سودآوری و رویکرد زیست‌محیطی و اقتصادی این طرح اشاره و اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود این طرح اواسط سال آینده بهره‌برداری شود که با رسیدن آن به مرحله تثبیت تولید، سهامداران پالایشگاه از مزایای این طرح بزرگ بهره‌مند می‌شوند.
عضو هیئت‌مدیره شرکت پالایش نفت اصفهان به دیگر طرح بزرگ این مجموعه اشاره کرد و گفت: قرارداد اجرای طرح گوگردزدایی از ته‌مانده برج‌های تقطیر پارسال منعقد شد و سفارش گذاری تجهیزات آن در حال اجراست.
وی با تأکید بر اینکه این طرح رویکرد کاملاً اقتصادی و زیست‌محیطی دارد، افزود: بیشتر قطعات موردنیاز آن در سه تا چهار سال آینده و در داخل کشور تأمین می‌شود.
صرامی با اشاره به اینکه طرح‌های مذکور، ملی است و در دوران تحریم‌های ظالمانه اجراشده است، تصریح کرد: ۸۰ تا ۹۰ درصد از قطعات موردنیاز این طرح‌ها توسط تولیدکنندگان داخلی تولید می‌شود و تجربه‌های خوبی در این زمینه‌داریم.
معاون اقتصادی و بازرگانی شرکت پالایش نفت اصفهان بابیان اینکه روند افزایشی قیمت نفت خام نیز در سودآوری این مجموعه مؤثر است، خاطرنشان کرد: ۸۵ درصد تولیدات پالایشگاه اصفهان به ۶ فرآورده اصلی بنزین، نفت سفید، نفت کوره، نفت گاز، گاز مایع و سوخت‌های جت اختصاص دارد که این نوع فرآورده‌ها به‌منظور تسویه بهای نفت خام خریداری‌شده به‌طور کامل به دولت تحویل می‌شود.
صرامی ادامه داد: بالغ‌بر ۳۰ نوع فرآورده ویژه و غیر اصلی دیگر پالایشگاه (۱۵ درصد) در اختیار شرکت است و صنایع پایین‌دست کوچک و بزرگی مانند نفت سپاهان، نفت جی، پتروشیمی اراک، پتروشیمی اصفهان و صنایع شیمیایی ایران و شرکت‌های مستقر در شهرک های صنعتی را تأمین خوراک می‌کنیم.
وی بر ضرورت حمایت بیشتر مسئولان استان اصفهان برای رفع شدن برخی از محدودیت‌ها مانند به روز رسانی پروانه‌های بهره‌برداری تأکید کرد و گفت: اگر موانع موجود برداشته شود، منابع مالی موردنیاز برای اجرای طرح‌های بزرگ و برای بسیاری از صنایع تأمین خوراک، ایجاد می‌شود.
وی همچنین به اشتغال‌زایی پالایشگاه اصفهان اشاره و اضافه کرد: علاوه بر ۲ هزار و ۵۰۰ نیروی مستقیم شرکت پالایش نفت اصفهان، حدود ۶ تا ۷هزار نفر نیز در طرح‌های بزرگ شرکت مشغول کار شدند و حقوق خود را به‌روز دریافت کردند.
به گفته کارشناسان، جهت‌گیری امروز کشورهای پیشرفته دنیا به سمت ایجاد واحدهای پترو پالایشی (تجمیع واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی) است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و از مزایای آن می‌توان به افزایش حاشیه سود فرآوری نفت، کاهش آلودگی، کاهش هزینه تأمین خوراک و مدیریت یکپارچه اشاره کرد.
شرکت پالایش نفت اصفهان (پالایشگاه اصفهان) فعالیت خود را از سال ۱۳۵۸ در زمینه پالایش نفت خام، تولید انواع فرآورده‌های نفتی و تأمین خوراک صنایع پتروشیمی و دیگر صنایع پایین‌دستی آغاز کرد و نماد ۴۰ سال بالندگی پس از انقلاب اسلامی به شمار می‌آید.