|  English

|   عربی

صفحه اصلی
ورود/عضویت/پنل کاربری
اطلاعات تماس
ارسال پیام
نقشه
شرکت پالایش نفت اصفهان

در راستاي حفظ محيط زيست

شرکت پالایش نفت اصفهان سال گذشته به منظور صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اقدام به نصب اکونومایزر بر روی یکی از دیگ های بخار واحد آب، برق و بخار با هزینه ریالی بالغ بر ۱۸ میلیارد ریال و ارزی ۳۱۰ هزار یورو نمود.
مدیر پروژه نصب اکونومایزر با اشاره به نتایج مطلوب کار، اظهار داشت: با اجرای این پروژه شاهد کاهش دمای گازهای داغ از °C340 به °C200 و افزایش دمای آب ورودی از °C120 به °C180 افزایش بودیم که به دنبال آن، بازده کلی دیگ بخار حدود ۷ درصد افزایش یافته و موجب صرفه جویی سالانه حدود ۴۸۰۰ تن سوخت شده است.
عباس بهزادی با بیان اینکه نصب اکونومایزر، منتج به ممانعت از انتشار حدود ۱۲۰۰۰ تن گاز گلخانه ای دی اکسیدکربن به اتمسفر در طول یکسال شده افزود: نتایج مثبت به دست آمده، موجب شده که این شرکت نصب اکونومایزر برای ۵ دیگ بخار دیگر خود را نیز در دستور کار قرار دهد.
وی پیش بینی هزینه اجرای پروژه را هزینه ۲٫۸ میلیون یورو و یک صد میلیارد ریال اعلام کرد و تصریح نمود: با توجه به عدم امکان همزمانی خاموش بودن دیگ بخارها برای نصب اکونومایزر، به ۳۶ ماه زمان نیاز است و امیدواریم با در نظر گرفتن اهمیت کار پروژه را با کمترین مشکلات به پیش ببریم.

بهزادی اصلی ترین کاربرد دیگ بخار در پالایشگاه ها را به حرکت درآوردن توربین برای ایجاد انرژی مورد نیاز توصیف کرد و گفت: اکونومایزر (Economizer) یکی از انواع مبدل حرارتی است که آب تغذیه دیگ بخار از میان آن عبور داده شده و از حرارت گازهای داغ خروجی برای گرم کردن این آب استفاده می شود. بدین ترتیب، آب تغذیه با دمای بالاتری به درون بویلر فرستاده شده و انرژی کمتری را برای تبخیر و یا گرمایش آب نیاز دارد. لذا در این حالت، با یک مقدار انرژی مشخص، می توان آبگرم و یا بخار بیشتری را تولید کرد. اثرات استفاده از اکونومایزر پایین آوردن مصرف سوخت و هزینه های جاری، هماهنگی بیشتر برای تغییرات بار و در نتیجه کاهش آلودگی است.