|  English

|   عربی

صفحه اصلی
ورود/عضویت/پنل کاربری
اطلاعات تماس
ارسال پیام
نقشه
شرکت پالایش نفت اصفهان

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان گفت: در سال ۱۴۰۰ سود پالایشگاه حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به سال ۹۹، ۲۰ درصد رشد داشته است. تمام تلاش شرکت پالایش نفت اصفهان سرمایه گذاری در زنجیره ارزش طی برنامه ۵ ساله برای سودهی بیشتر است

دکتر قدیری افزود: در حال حاضر طرح تصفیه گازوئیل با ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه در روز با سرمایه گذاری ۵۴۵ میلیون یورو-۶۹٫۱۳۴ میلیارد ریال نیز در حال انجام است که ان شاا.. از تیرماه امسال راه اندازی خواهد شد. سود خالص پروژه در صورت راه اندازی ۲۶۳ میلیون دلار در سال(با توجه به ارزش افزوده بیش از ۷ دلار به ازای هر بشکه در شرایط فعلی) خواهد بود که این مبلغ تقریبا معادل ۵۹۰۰ میلیارد تومان است و ان شاء الله سرمایه گذاری پروژه بعد از ۴ سال برگشت خواهد شد.
وی اظهار داشت: پروژه کاهش گوگرد موجود در ته مانده برج‌های تقطیر با توجه به ارتقای استاندارد مربوط به فرآورده‌های سنگین در آینده نزدیک با سرمایه گذاری ۶۴۲ میلیون یورو – ۱۶٫۱۲۸ میلیارد ریال در مرحله مهندسی و خرید است. راه اندازی این پروژه سالانه ۲۱۴ میلیون دلار برای شرکت سودآوری خواهد داشت. با بهره برداری این طرح، پالایشگاه اصفهان دومین پالایشگاهی محسوب می شود که سوخت کشتی ها را تولید خواهدکرد. سرمایه گذاری های انجام شده برای این طرح، در مدت ۵ سال بازگشت خواهد شد. در ادامه و به منظور توسعه زنجیره ارزش و تولید فرآورده های جدید، با انجام تغییراتی در واحد حلال سازی محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید خواهیم کرد.
انجام برنامه خطی در جهت سودآوری بیشتر شرکت از سال گذشته در این شرکت آغاز شده است. نظارت بر اندازه گیری مبادلات مواد نفتی، ایجاد قرارداد پریمیوم درخصوص وکیوم باتوم از دیگر برنامه های این شرکت در جهت سودآوری است. همچنین با احداث۸۰ کیلومتر خط ریلی و اجرای پروژه اتصال به شبکه ریلی سراسری که صنایع و کارخانه‌های مستقر در محدوده شاهین شهر را به ایستگاه راه آهن «ورتون» متصل خواهد کرد، این شرکت می تواند محصولات خود را از طریق خطوط ریلی به سراسر کشور حمل کند. به عنوان مثال محصول واحد RHU این واحد عظیم پالایشی برای توسعه زنجیره ارزش به واحد RFCC که توسط پالایشگاه اصفهان و در بندرعباس ساخته خواهد شد، منتقل می شود.
دکتر قدیری ادامه داد: حذف مشعل ها، خشک کردن پوندها و اجرای پروژه های مختلف زیست محیطی و اقتصادی همه در جهت تبدیل شدن این پالایشگاه به یک صنعت سبز و حذف پالایشگاه از فهرست صنایع آلاینده، همچنین افزایش ضریب پیچیدگی آن از ۵/۲ به ۸/۷ انجام می پذیرد. ضمن اینکه کرک اسپرد (رابطه قیمت نفت خام و فرآورده های حاصل از آن) پالایشگاه اصفهان را نیز افزایش دهیم.
بدون تردید توجه ویژه به نیروی انسانی، HSE، و سودآوری شرکت پالایش نفت اصفهان که در مسیر صنعت سبز حرکت می کند، این شرکت را به یک شرکت پوینده و بالنده تبدیل خواهد کرد.